Media – pierwsza czy czwarta władza w Polsce?
Opublikowano: 06.03.2016

24 lutego Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego miało przyjemność zaprosić Was na pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Warsztatów Dziennikarskich zatytułowane: „Media – pierwsza czy czwarta władza w Polsce?”

Moc mediów jest ogromna. Są nie tylko środkiem masowego przekazu informacji, ale niejako kreatorem wydarzeń i nastrojów społecznych. To dzięki nim błahe wydarzenia mogą zdobyć rangę ważnych i na odwrót. Czy zatem można śmiało powiedzieć, że media są pierwszą władzą w Polsce? Czy dzisiaj media są ważniejsze niż kiedykolwiek?

W państwach demokratycznych wolne media są nazywane czwartą władzą. Mają stać na straży praworządności i demokracji, sprawują niejako funkcję kontrolną, aby nie dochodziło do nadużyć i korupcji. Czy to, iż niektórym dziennikarzom zarzuca się brak obiektywizmu, mieszanie się do polityki, nie upoważnia do nazwania mediów mianem fikcyjnej czwartej władzy?

Na te i wiele innych pytań, starali się odpowiedzieć zaproszeni dziennikarze. Naszymi gośćmi byli:

Łukasz Warzecha – polski dziennikarz, publicysta, komentator polityczny. Współpracował z „Businessman Magazine”, „Nowe Państwo”. Były redaktor naczelny „Unia&Polska”. Autor artykułów w tygodniku „wSieci”, serwisie „wPolityce.pl”, dzienniku „Rzeczypospolita”, serwisie Wirtualna Polska. Napisał książkę pt: „Lech Kaczyński. Ostatni wywiad”.

Mariusz Staniszewski – absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, autor artykułów w „Polsce The Times”, „Dzienniku Gazecie Prawnej” i „Rzeczpospolitej”. Od stycznia 2013 sekretarz redakcji „Tygodnika Do Rzeczy”. Jest też jednym ze współtwórców serwisu „tocowazne.pl”.

Michał Krzymowski – autor artykułów w czasopismach „Newsweek” i „Wprost”. Napisał książkę pt.”Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego”. Współautor książki zatytułowanej: „Smoleńsk. Zapis śmierci” i „Moja czarna skrzynka”. W 2013 laureat statuetki Media Tory przyznawanej przez studentów dziennikarstwa, dla najlepszych dziennikarzy roku.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie! :-)

Sylwia Borycka
sylwia.borycka@nzs.org.pl